Türkçe Olimpiyatları rüzgarı esti VİDEO

Bu yıl 7’si düzenlenecek Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarıı'nın Azerbaycan elemelerine katılan öğrenciler birbirinden güzel parçaları seslendirdi. Haziran ayında yapılacak olan Türkçe Olimpiyatları’na 3 ay kala, olimpiyatlarda Azerbaycan'ı temsil edecek isimler, düzenlenen muhteşem bir yarışma ile belirlendi.

Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık’ın da takip ettiği elemelerin final gecesinde şarkı kategorisinde birinciliği, 11 yaşındaki Muhammed Memmedov kazandı. Bağlama çalarak “Telli Turnam” türküsünü seslendiren Memmedov, Azerbaycan Devlet Tiyatrosu salonundaki izleyicileri mest etti. Uzun süre alkışlanan Memmedov, ülkesini Türkçe Olimpiyatları’nda temsil etme hakkı kazanırken, 10 günlük Türkiye tatiliyle birlikte, altın madalyaya da layık görüldü.

Gece de ayrıca geçtiğimiz yılın olimpiyat birincisi Hatice Alize’de de sahne aldı. Birinci olduğu Alizade “Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim” isimli Karadeniz türküsünü seslendiren Alizade başından geçen talihsiz bir olayı da gözyaşları içinde antlınca salonda duygu dolu anlar yaşandı.

ŞARKI YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER ÖĞRENCİLER
1.Muhammed Memmedov (Telli turnam)
2. Zaur Ağaliyev (Zahidem)
3.Aygül Doğru (Nasıl Geçti HAbersiz)
4.Gülizar Ferecova (Demir Attım Yanlızlığa)
5.Samerlan İskenderov (Urfaya Paşa Gelmiş)

Konuşma, yazma, dil bilgisi, makale, şiir, sunum, şarkı, özel beceriler, ana dil Türkçe yazma, ana dil Türkçe şiir yarışması kategorilerinde yapılan final gecesi, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı, T.C. Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanlığı, Çağ Eğitim Kurumları tarafından organize edildi. 23 Şubat 2009 tarihinde Azerbaycan Devlet Flormanyası’nda yapılan pogramda Şarkı Kategorisi’nde 5, Şiir Kategorisi’nde 4 öğrenci sahne performanslarıyla izleyicileri kendilerine hayran bıraktılar.

Programa Azerbaycan Eğitim Bakanı Mısır Merdanov, T.C. Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Eğitim Müşaviri Halis Koyuncuoğlu, Milletvekilleri, Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin tanınmış sanatçıları, akademisyenler ve basın mensupları da katıldı.

Önce Şiir Kategorisi’nden yarışmaya katılan öğrenciler sahne performanslarını sergilediler. Seyircilere duygulu anlar yaşatan öğrenciler düzgün diksiyonlarıyla dikkat çektiler. Daha sonra Şarkı ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER
1.Telman Feyzullayev (Azerbaycan Yüreğimde Şahdamardır)
2.Vüsale Eminli (Çay Tiryakileri)
3.Könül Rızayeva (Bir Dönüşle Dönüyoruz)
4.İsmail Alizade (Millet Ruhu)
Kategorisi’nden yarışmaya katılan öğrenciler sahne performanslarını sergilediler. Okunan şarkılarla da seyirciler keyifli anlar yaşadılar. Türk müziğinin birçok türünden şarkıların olması seyirciler tarafından çok beğenildi.

Türkiye’nin tanınmış sanatçıları Erhan Güleryüz'ün, Ertuğrul Erkişi’nin, Azerbaycan’ın tanınmış sanatçılarından Faik Ağayevin, Tünzale Ağayeva’nın, Halk Partisti Prof. Arif Babayev'in, yine Azerbaycan’ın meşhur yazarlarından Halk Partisi Emine Yusifgızı, Prof. Zahid Halil’in jüri olduğu programda, ayrıca geçtiğimiz yılın olimpiyat birincisi Hatice Alizade de sahne aldı.

Birinci olduktan sonra ülkesinde çok tanınan birisi olduğunu bunu kaldırmanın çok zor olduğunu söyleyen Alizade, “Bu bir elbise gibi. Önemli olan onu üstünde taşıyabilmek” diye konuştu. 2008 yılında birinci olduğu Karadeniz türküsü “Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim”i elemelerin final gecesinde yeniden seslendiren Hatice Alizade sahnede şaşırsa da toparlanmayı bildi. Şaşırdığı için izleyicilerden özür dileyen Alizade, “Şaşırdım ama biliyorsunuz ben sanatçı değilim. Sanatçılar oturmuş bizi izliyorlar. Not veriyorlar” sözleri alkış aldı.

HATİCE TÜRKÜYÜ OKURKEN BÖYLE ŞAŞIRDI

Alizade ayrıca başından geçen acı bir olayı da salondakilerle paylaştı. Kendisinin yetişmesinde büyük emeği olan müzik öğretmeninin hayatını kaybettiğini açıklayan Hatice Alizade duygularını şöyle dile getirdi:

“Yeterince teşekkür edemedim. İçimde bu yüzden çok büyük uhde kalan, buraya çıkmamda çok büyük emeği olan sevgili müzik öğretmenim Sevda Öğretmenime çok teşekkür ediyorum. Ruhu şad olsun”

DİP NOT:

"Telli Turnam" türküsünü bağlama çalarak seslendirerek elemeler birinci olup şarkı dalında Azerbaycan'ın olimpiyatlarda temsil etme hakkı kazanan, Muhammed Memmedov'un mest eden performansını yarın sayfalarımızda bulacaksınız.

Ertuğrul Erkişi’nin geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz dünyaca ünlü Azeri şari Bahtiyar Vahapzade'nin "Aşkımız Bir yolumuz bir Azerbaycan Türkiye" isimli şiirine yaptığı beste de sitemizde yer alacak.

Ayrıca, Azeri çocukların elemelerde seslendirdiği ve dereceye giren, "Urfaya Paşa Geldi", "Telli Turnam" ve "Demir Attım Yalnızlığa" parçalarını da video olarak yayınlayacağız...